I rocznica konsekracji naszego Kościoła

włącz .

I rocznicę konsekracji w naszej wspólnocie parafialnej przebywał Przełożony Generalny Zgromadzenia Oblatów św. Józefa O. Michele Piscopo. O godz. 11.00 przewodniczył w Uroczystej Mszy św.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.

ZAPROSZENIE

włącz .

W przyszłą niedzielę 1.10.2017 w naszej wspólnocie parafialnej przebywać będzie Przełożony Generalny Zgromadzenia Oblatów św. Józefa O. Michele Piscopo. Jego przyjazd związany jest z wizytacją kanoniczną naszego Zgromadzenia w Polsce. Serdecznie zapraszamy na Msze św, gdzie O. Generał wygłosi kazanie, a o godz. 11.00 będzie przewodniczył w Uroczystej Mszy św.

Zapraszamy

Pielgrzymka do Kazimierza

włącz .

16 września o poranku liczna grupa  parafian wyruszyła - pod niezawodnym przewodnictwem księdza Proboszcza - na kolejną pielgrzymkę, tym razem  do Kazimierza Dolnego.

Pielgrzymka to czas refleksji, modlitwy, ale również radości, oderwania się od codzienności  oraz możliwość poznania nowych miejsc. Pomimo deszczu z dobrymi humorami i nadzieją wyproszenia wielu łask dla siebie i dla bliskich, udaliśmy się na podbój urokliwego  miasteczka, położonego nad Wisłą w województwie lubelskim.

Pobyt w Kazimierzu Dolnym rozpoczęliśmy od nawiedzenia Sanktuarium MB Kazimierskiej w klasztorze OO. Franciszkanów.  W kościele pw. Zwiastowania NMP uczestniczyliśmy we mszy świętej koncelebrowanej, odprawionej w intencji Stowarzyszenia Winiarzy Małopolskiego Przełomu Wisły oraz nas – Pielgrzymów z Kielc.

Po przedstawieniu swoich intencji za wstawiennictwem Matki Boskiej Kazimierskiej udaliśmy się na zwiedzanie miasta. Odwiedziliśmy Rynek z pięknymi kamienicami Przybyłów, których fronty stanowią dzieła sztuki,  kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja z jednymi  z najstarszych w Polsce organami, ruiny zamku – na którym właśnie odbywało się Święto Wina, Baszę – z rozległym widokiem na Wisłę i okolicę, Górę Trzech Krzyży przypominającą Golgotę, Mały Rynek z licznymi kramami oraz Kamienicę Celejowską – przepiękną renesansową kamienicę mieszczańską . Po pysznym obiedzie odbyliśmy rejs statkiem po Wiśle, który utrwalił w nas duchowe przeżycia i bogate wrażenia pielgrzymiego dnia.

Na pożegnanie z wyjątkowym miasteczkiem czekała nas jeszcze jedna atrakcja – quiz wiedzy o Kazimierzu Dolnym.  Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się bogatą wiedzą, a najlepsi zostali nagrodzeni książkami.

Do zobaczenia na kolejnym pielgrzymim szlaku! Warto pomarzyć, bo marzenia się spełniają…

Słowo Biskupa Kielckeigo z racji śmierci i pogrzebu ś.p . Biskupa Seniaora Kazimierza Ryczana

włącz .

 Kielce, dnia 15 września 2017 r.

Nr OA - 72/17                                                                                  

 

Drodzy Diecezjanie wraz ze swoimi Duszpasterzami!

 Zmartwychwstanie Pana Jezusa ‒ jedyne źródło naszej nadziei na życie wieczne ‒ pozwala nam wyobraźnią wiary sięgać znacznie dalej niż horyzont ziemskiego życia. Jednak każda śmierć dotyka nas bólem i w takim też duchu informuję, że w dniu 13 września 2017 r. po długiej i ciężkiej chorobie, zaopatrzony Sakramentami Świętymi, odszedł do Pana Śp. Ksiądz Biskup Kazimierz Ryczan, biskup senior diecezji kieleckiej.

 Śp. Ksiądz Biskup Kazimierz Ryczan urodził się 10 lutego 1939 r. w Żurawicy koło Przemyśla, w rodzinie Stanisława i Joanny. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Żurawicy, a potem do II Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Morawskiego
w Przemyślu. W 1956 r. rozpoczął studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu, przerwane dwuletnią służbą wojskową w Morągu. Święcenia prezbiteratu przyjął 16 czerwca 1963 r. w Przemyślu z rąk ks. biskupa Franciszka Bardy. Po święceniach posługiwał w parafii Szebnie, a potem w Rzeszowie. Następnie został skierowany na studia specjalistyczne na KUL. Po ich ukończeniu pracował jako duszpasterz akademicki w Rzeszowie, a w 1976 r. został pracownikiem naukowym KUL. W 1992 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego i został powołany na Kierownika Katedry Socjologii Religii
w Instytucie Teologii Pastoralnej KUL.

  Biskupem kieleckim został mianowany 17 lipca 1993 r. Kanonicznie objął diecezję w dniu 9 września 1993 r. W dniu 11 września 1993 r. miała miejsce uroczystość konsekracji Księdza Biskupa. W liście inauguracyjnym skierowanym do kapłanów, sióstr zakonnych i wszystkich wierzących diecezji kieleckiej, odczytanym w kościołach diecezji kieleckiej, Ksiądz Biskup napisał: „chciałbym, abyśmy w cieniu krzyża, w zasięgu macierzyńskich oczu Maryi tworzyli wspólnotę wierzących”. Od tego momentu te trzy elementy: Krzyż, Maryja i Wspólnota stały się kluczem do zrozumienia Jego posługi biskupiej w Kościele Kieleckim, którą pełnił przez 21 lat. Od 11 października do 28 listopada 2014 r., tj. do czasu mianowania nowego biskupa, był Administratorem Apostolskim Diecezji Kieleckiej.

 Ksiądz Biskup Kazimierz Ryczan, w ramach Konferencji Episkopatu Polski, należał przez dwie kadencje do Rady Stałej. W 1994 r. objął funkcję przewodniczącego Komisji Społecznej. W 2008 r. został delegatem ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy. Ponadto był w składzie Rady Naukowej. W 2009 r. został odznaczony przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Złotym Medalem za Długoletnią Służbę. W 2013 r. nadano mu tytuł honorowego obywatela Kielc. Otrzymał również honorowe obywatelstwo gminy Żurawica. W 1996 r. został przyjęty w poczet członków Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego
w Jerozolimie.

 Pod opieką Maryi, Pani Łaskawej Kieleckiej, Ksiądz Biskup Kazimierz Ryczan w duchu głębokiej wiary i miłości, odwagi i odpowiedzialności za Kościół Kielecki przez blisko ćwierć wieku niestrudzenie realizował apostolskie zadanie głoszenia Ewangelii zgodnie z nakazem Jezusa: „Idźcie i głoście”. Przez te lata żył duchem i nauką św. Pawła Apostoła, nastawał w porę i nie w porę, bronił prawdy i spełniał dzieło ewangelisty (por. 2 Tm 4,2-5). Niech Maryja, Pani Fatimskich Objawień i Święci naszej diecezji kieleckiej wypraszają Zmarłemu Pasterzowi wieczny odpoczynek.

 Proszę was serdecznie, Bracia i Siostry, abyśmy zjednoczyli się na wspólnej modlitwie w naszych parafiach i rodzinach. Jednocześnie gorąco zapraszam do katedry kieleckiej na uroczystości żałobne w poniedziałek 18 września i pogrzebowe 19 września we wtorek.

                      Niech odpoczywa w pokoju!

                      Z darem błogosławieństwa

      Wasz Biskup

                                                                                                                     † Jan Piotrowski

                                                                                                  BISKUP KIELECKI

 ______________________

 KURIA DIECEZJALNA W KIELCACH

           Powyższy komunikat należy odczytać wiernym w niedzielę 17 września 2017 r.

    

                                                                                                                            Ks. Dariusz Gącik

WIKARIUSZ GENERALNY